How did I do this week?
Average serving/day:
Grains: 6 oz
Fruits: 2 cups
Vegetables: 2 1/4 cups
Milk: 2 1/2 cups
Meats & Beans: 4 3/4 oz
Oils: 4 teaspoons
Average cost per day: $5.10
Total cost for the week: $35.72
I feel off a little on the veggies, milk and meats & beans this week...but I'm doing much better on the oils! Snacking on a few almonds really makes a difference. I kept the weekly cost low too, although I did have a couple of expensive days, it all evened out. I'm going to try out some new options for meat substitutes this week...hopefully I can keep from falling short on the protein foods again.
15 Things to Do in Virginia with Kids
10 hours ago
Gotta love gum! I'm really trying to cut it out though because it has fake sweeteners in it:/ Have a great week Girl!
ReplyDeleteThanks for your comments! PB & J is one of my favorites! Not to mention it's pretty cheap and healthy to boot. Great blog!
ReplyDelete-kristen
eatingRD